برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

پنج روز بعد یا پنج سال بعد؟ مدیریت استراتژیک یا سر رسید؟

سونی در سال ۱۹۴۶ میلادی توسط ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا در کلانشهر توکیوی ژاپن تاسیس شد. Morita یه فیزیکدان بود. اون به ارتش ژاپن پیوست و در جنگ جهانی دوم هم برای این کشور به خدمت رفت و تو خدمت بود که با Masaru Ibuka آشنا شد و ایده ی تاسیس سونی به وجود اومد.

اسم شرکتی که Morita و Ibuka دست به تاسیسش زدند «توکیو تسوشین کوگیو» بود. اونها بعد از ۱۲ سال، اسم شرکت رو به سونی تغییر دادند. اولین محصول اونها یه پلوپز برقی بود که فقط ۳ تا ازش فروختند که یکی از اون ۳ تا رو هم مادر یکی از موسس ها خریده بود 🙂 .محصول دوم این شرکت نوپا بالش الکتریکی گرم‌کننده کننده بود که اونم فروشی نداشت و اگر اشتباه نکنم باعث مرگ یک نفر هم شد که مشکلاتی رو برای این شرکت به وجود آورد.

آیا از همون ابتدا موسسان سونی ایده تولید واکمن های جیبی رو داشتند؟ آیا اونها برنامه مشخصی برای تولیدشون داشتند؟ تو روز اول اونها برای پنج سال بعدشون برنامه ریزی کردند و برنامه مدیریت استراتژیک داشتند؟ کی فکرش رو می کرد که سونی به قول تکنولوژی جهان تبدیل بشه و سهامش به چندین میلیارد دلار برسه؟

یادمه تو سمیناری که آقای مهندس شعبانعلی تو دانشگاهمون، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر سخنرانی می کردند درباره این سخن به میون اومد که ما باید چقدر جلوتر از پامون رو ببینیم. ایشون حرف جالبی رو عنوان کردند که می خوام با شما در میون بذارم:

یک شرکت پنج روزه باید پنج روز بعدش رو ببینه و یک شرکت پنج ساله، پنج سال بعد رو

خیلی از ما ها که ایده خوبی رو پیدا کردیم و می خواهیم کاری رو شروع کنیم به این مانع بر می خوریم: بزینس پلن

ما دوست داریم خیلی سریع سرمایه گذار جذب کنیم بنابرین باید برنامه ای برای ایده مون داشته باشیم. چون سرمایه گذاران از ما نقشه راهی رو می خوان تا مطمئن بشن که سرمایشون به هدر نمیره و خواسته شون هم کاملا به جاست.

از اون جایی که کار رو هنوز شروع نکردیم بنابرین نمی تونیم دورنمای مشخصی برای پنج سال بعدش ترسیم کنیم بنابرین یه تصمیم خیلی مهم تو زندگیمون می گیریم. تصمیم می گیریم که هرگز اون کار رو شروع نکنیم. یه شرکت پنج روزه نیازی به برنامه مدیریت استراتژیک و برنامه ریزی برای پنج سال بعدش رو نداره. اون شرکت فقط کافیه تو سر رسید خودش برای پنج روز بعد برنامه داشته باشه.

شما وقتی در حال رانندگی هستید فقط کافیه چند متر جلوتر رو ببینید. لازم نیست که انتهای مسیر رو ببنید.

اگر شما هم این مشکل رو داشتید در قسمت نظرات قصه خودتون رو با ما در میون بذارید و اگه ایده ای دارید فقط یه برنامه چند روزه بنویسید و کارتون رو استارت بزنید.