برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تبرت رو تیز کن

یک روزی کارفرمایی یه کارگر جدید استخدام میکنه. وظیفه ی این کارگر قطع کردن درخت برای تولید کاغذ بود. روز اول کارگر جنم خوبی از خودش نشون میده و ۲۰ درخت رو قطع میکنه. کارفرما بسیار خوشحال از اینکه کارگر خوبی رو استخدام کرده کلی از اون تعریف میکنه. در روز دوم کارگر ۱۹ درخت رو قطع میکنه. روز سوم آمارش به ۱۷ درخت میرسه و در روز چهارم ۱۴ درخت. در روز پنجم کارگر فقط ۱۰ درخت رو می تونه قطع کنه.

آمار کارگر از روزی ۲۰ درخت به روزی ۱۰ درخت کاهش پیدا کرده بود و اون هم فقط در ۵ روز. کارفرما که از این موضوع بسیار ناراحت شده بود دلیل رو از کارگر جویا میشه. اون به کارگر میگه که چرا اینقدر کم کار شدی و دیگه مثل روز اول کار نمی کنی. کارگر با قیافه ای حق به جانب میگه که « اما من تمام روز رو دارم کار میکنم و حتی دو روزه که زمان استراحت میان روزی خودم رو هم حذف کردم.»

کارفرما با کارگر سر کار میره تا از نزدیک کار کارگر رو نظارت کنه. زمان لازم برای قطع هر درخت به بیش از دو برابر حد معمول رسیده بود. کارفرما بعد از بررسی متوجه میشه که تبر کارگر به شدت کند شده. از اون می پرسه که برای چی تبرت رو در ابتدای روز تیز نکردی؟

کارگر جواب میده: « ای بابا!!! من اصلا فرصت نمی کنم استراحت کنم، چه برسه به تیز کردن تبر»

این حکایت، حکایت خیلی از ماهاست. ما به بهانه ی اینکه فرصت لازم برای افزایش سطح مهارت هامون رو نداریم از انجام این کار سر باز میزنیم و غافل از این هستیم که روز به روز باید بیشتر تلاش کنیم و نتایج کمتری بگیریم. اگر زمان کمی رو به تیز کردن تبرهامون اختصاص بدیم اون وقت خیلی راحت تر می تونیم به اهدافمون برسیم.

می تونیم درآمد بیشتری کسب کنیم. روابط بهتری داشته باشیم و از همه مهم تر شاد تر زندگی کنیم و همه ی اینها در قبال اینه که کمتر هم کار می کنیم.

شما کدوم رو ترجیح میدید؟ دوست دارید تمام زمان و پولی که دارید رو صرف کارتون کنید تا پیشرفت کنید یا ترجیح میدید بخشی از زمان و پولتون رو صرف تیز کردن تبرهاتون بکنید و بهره وری بیشتری داشته باشید؟
لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما در میون بگذارید.

این مطالب رو هم بخونید:

آیا برای موفق شدن باید بیشتر تلاش کنم؟

خیلی سرتون شلوغه؟ فکر می کنید وقت هیچ کاری رو ندارید؟