برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور پس انداز کنم؟

در مطلب چطور ثروتمند بشم؟ توضیح دادیم که برای داشتن آینده ی روشن مالی باید ده درصد از درآمدمون رو پس انداز کنیم. حالا سوال اینجاست که چه طور یه نفر می تونه یه دهم از درآمدش رو پس انداز کنه در حالی که همه ی درآمدش هم کفاف مخارج ضروریش رو نمیده؟

نفرات زیادی این مقاله رو می خونن و بیشترشون همین نظر رو دارند. قطعا همه ی کسایی که این سوال رو دارند درآمد یکسانی ندارند. یکی کمتر پول در میاره و یکی بیشتر ولی همه ما به طور یکسان کیفمون خالیه. بعضی ها مسئول تامین خانواده های بزرگتری هستند و برخی دیگه افراد کمتری رو سرپرستی می کنن. پس دلیل اینکه با درآمد های متفاوت عموم ما پس اندازی نداره چیه؟

اون چیزی که هر کدوم از ما «مخارج ضروری» می نامیم، همیشه رشد می کنه و خودش رو به سطح درآمد ما میرسونه تا وقتی که معترضانه جلوش بیاستیم.

ما نباید مخارج ضروری مون رو با آرزوهامون قاطی کنیم. هر کدوم از ما آرزو هایی داریم که هزینه ی این آرزو ها فراتر از درآمد ماست. بنابرین آرزوهامون رو تا جایی که درآمدمون اجازه بده برآورده می کنیم و باز هم تعداد زیادی آرزوی برآورده نشده باقی می مونه. ما به اشتباه هزینه ی آرزوهامون رو جز مخارج ضروری مون به حساب میاریم.

آرزو ها مانند علف هرز هر جای خالی که توی ذهن ما پیدا کنند شروع به رشد می کنند. آرزوهای ما زیاد اند ولی اونهایی رو که می تونیم برآورده کنیم کم هستند.

در طول یک ماه تمام مخارجی که دارید رو تو دفترچه ای ثبت کنید. در آخر ماه نگاهی متفکرانه به همه ی مخارجتون داشته باشید. کدوم یک از اونها رو می تونید حذف کنید؟ (مثلا بیرون غذا خوردن). کدوم یک از هزینه هاتون رو می تونید کاهش بدید؟ قطعا هزینه های اضافی زیادی رو پیدا خواهید کرد که با حذف یا کاهش اونها توانایی پس انداز کردن یک دهم از درآمدتون رو پیدا خواهید کرد.

بگذارید پس انداز یک دهم از درآمد مهم ترین هدفتون باشه، اون رو به عنوان یک هزینه ضروری بدونید و هر موقع درآمدتون رو دریافت می کنید اول ده درصدش رو پس انداز کنید و با باقی درآمدتون سایر کارهاتون رو انجام بدید.

(برگرفته از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

مطالب زیر رو هم مطالعه کنید:
ما را به خیر تو امید هست

چطور ثروتمند بشم؟

حسین خادمی

موسس و مدیر مجموعه یووآن هستم که در زمینه برنامه نویسی وب مشغول به فعالیته، خوشحال میشم نظراتتون رو راجع به این بلاگ بدونم