برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

دوست دارید پولدار شوید یا ثروتمند؟

خیلی وقت ها دعا کردیم که یه پولی از آسمون واسمون بباره. بعضی وقت ها هم به شوخی به دوستانمون گفتیم «کاش خدا یه عقلی به تو بده یه پولی هم به ما»، تو قرعه کشی ها ثبت نام کردیم به امید اینکه یه شبه پولدار بشیم و به چیزایی که آرزوش رو داریم برسیم.

یکی از دوستانم بر اثر تصادفی که داشت و خداروشکر زیاد مصدوم نشده بود مبلغ ۲۵ میلیون تومن از طریق بیمه بهش تعلق گرفت. برای آزمایشات و سایر کارهایی که داشت ۲۰۰ تومن از من قرض گرفت و گفت که حتما به زودی پس میده.

قبل از اینکه پول به حسابش واریز بشه کلی راجع به کارایی که با این پول میشه کرد صحبت کردیم و من پیشنهاد دادم که باهاش یه مغازه کوچیک بزنه. دوستم بسیار موافق بود و گفت که خودش هم همین فکر رو داره.

بعد از اینکه پول به حسابش واریز شد اولین کاری که کرد این بود که یه ۲۰۶ سفید رنگ که مال یکی از دوستانمون بود رو خرید و شروع به گشت و گذار با ماشین کرد. چند روز بعد پمپ روغن ماشین خراب شد و چند روزی ماشین رو خوابونده بود. مجددا برای تعمیر ماشین مجبور شد که پول قرض کنه. از طرفی هزینه های جدیدی به زندگیش اضافه شد. از جمله هزینه ی بنزین و هزینه ی سرویس ماهیانه ماشین.

در واقع پولی که به دست آورده بود نه تنها وضعیت زندگیش رو بهتر نکرد بلکه باعث افزایش هزینه هاش و کاهش سطح رفاهش شد.

برفرض که ما خیلی آدم خوش شانسی بودیم و تو یه قرعه کشی برنده شدیم. آیا می دونیم با پولی که برنده شدیم چی کار کنیم؟ خیلی از ما راهی به جز خرید یه سری آت و آشغال به ذهنمون نمیرسه. حتی اگر یه فکر اقتصادی داشته باشیم بازم با دیدن پول به خرید وسوسه میشیم و پولی که به دست اومده رو از بین میبریم.

حالا برعکس فکر کنیم. اگر تمام پول های یه ثروتمند رو ازش بگیرند آیا فقیر میشه؟ مهم نیست که ما خودمون چقدر پول می تونیم تولید کنیم. مهم فردیه که ما در طول پول درآوردن بهش تبدیل میشیم. وقتی پولدار شدیم می تونیم هرچی درآوردیم رو بدیم بره چون ما ثروتمند شدیم. ما می تونیم برای بار دیگه بیشتر از اون رو تولید کنیم.

فقیر با به دست آوردن پول زیاد ثروتمند نمیشه و ثروتمند با از دست دادن تمام پولش فقیر نمیشه

دیروز پیش دوستم یه دعایی کردم. گفتم خدایا یه پولی از آسمون به ما نده، بذار خودمون زحمت بکشیم و اون پول رو به دست بیاریم.

شما اگه ۲۵ میلیون تومن داشتید باهاش چی کار میکردید؟ نظراتتون رو برای ما ارسال کنید.

این مطالب رو هم بخونید:

ما را به خیر تو امید هست

چطور ثروتمند بشم؟

چطور پس انداز کنم؟

حسین خادمی

موسس و مدیر مجموعه یووآن هستم که در زمینه برنامه نویسی وب مشغول به فعالیته، خوشحال میشم نظراتتون رو راجع به این بلاگ بدونم