برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

فرصت یا مشکل؟ کدوم رو انتخاب می کنید؟

نیاکان ما در طول زندگی شاید یک تصمیم استراتژیک تو زندگیشون می گرفتند. پدران ما هر ۲۰ سال یکبار یه تصمیم استراتژیک می گرفتند. ما مجبوریم که هر ۱۰ سال یه تصمیم استراتژیک می گیریم و احتمالا فرزندان ما هر دو یا ۳ سال و شاید هم هر سال یک تصمیم استراتژیک بگیرند. تغییر همیشه وجود داشته ولی سرعت اون در حال افزایشه. بزرگی میگه:

آنچه ثابت است تغییر است.

وقتی تغییری به وجود میاد شرایط و محیط نسبت به گذشته متفاوت میشه و باعث میشه این تغییر مستلزم رفتار متقابلی از سمت ما بشه. این تغییر می تونه تبدیل به یک فرصت و یا یک مشکل بشه. تبدیل تغییر به فرصت یا مشکل، به نحوه برخورد ما با موضوع بستگی داره.

باید تصمیم بگیریم که آیا می خواهیم با یک مشکل مواجه بشیم یا یک فرصت. اگر ما اقدامات لازم برای مواجهه با تغییر رو انجام بدیم و از قبل براش آماده شده باشیم ما با یک فرصت روبرو خواهیم شد و در غیر این صورت مشکل پذیرای ما خواهد بود. شما می خواهید با کدومش مواجه بشید؟

تو زبان چینی برای بیان مشکل و فرصت از یک لغت یکسان استفاده میشه. مشکل و فرصت هر دو یک چیز هستند. تفاوت در نحوه ی برخورد ما با اونه.

مشکلات همیشه وجود دارند. درواقع ما زمانی می تونیم بروز مشکلات رو متوقف کنیم که تغییری وجود نداشته باشد. به عبارت دیگه زمانی که ما دور از جون مرده باشیم. زنده بودن مترادف با وجود مشکلاته. مشکلات مثل سایه ها هستند. اگر به سمت اونها بریم از دست ما فرار می کنند اما اگر از اونها فرار کنیم دیر یا زود مارو گرفتار می کنند.

ما باید با استفاده از ابزار هایی مثل علم آینده پژوهی تغییرات پیش رو را پیش بینی کنیم و از قبل برای اونها برنامه ریزی کنیم.

وقتی که تغییری رخ میده ما باید در رو باز کنیم و بگیم: «خوش اومدی، منتظرت بودم.»

این مطلب رو هم بخونید: چی فکر می کردیم؟ چی شد!!!