برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چگونه یک کتاب را مطالعه کنیم؟

در این نوشته می خوام ۹ پیشنهاد برای استفاده بهتر از یک کتاب رو با شما به اشتراک بذارم. این پیشنهادات توسط آقای دیل کارنگی در کتاب آیین دوست یابی ارائه شده و به نظرم اومد که چه ترفندهای خوبی هستند برای اینکه از یک کتاب بیشترین بهره را ببریم و هزاران برابر پول پرداخت شده بابت کتاب رو با این روش ها از آن برداشت کنیم.

۱- قانون اول پیش نیاز تمامی موارد بعدی است و اگر این مورد رو رعایت نکنید و تمامی ترفند های کتاب خوانی رو هم مورد استفاده قرار بدید، نتیجه ای نخواهید گرفت. فقط همین مورد کافیست تا نتایج بزرگی به دست بیارید. این فاکتور سحرآمیز علاقه شدید و میل سوزان به یادگیریست. نکته ای که وجود داره اینه که هر انگیزه ای در خطر سرد شدن قرار داره. اگر می خواهید آتش انگیزه شما همیشه سوزان باشه می تونید با یادآوری مداوم اهمیت کاری که می خواهید انجام بدید، اشتیاقتون رو شعله ور نگه دارید.

فاکتور سحرآمیز و پیش نیاز تمامی موارد بعد، علاقه شدید و میل سوزان به یادگیریست.

۲- ابتدا با سرعت هر فصل رو بخونید تا شمایل کلی از کتاب به دست بیارید. همه مطالب رو به ترتیب بخونید و فصل یا بخشی رو جا نندازید. در دور دوم با دقت و صحت تمام کتاب رو مجددا بخونید. این کار هم در زمان شما صرفه جویی می کنه و هم یادگیری شما رو افزایش میده

۳- زمانی که مشغول خواندن هستید هر از گاهی مکث کنید و به آنچه می خونید عمیقا فکر کنید. از خودتون بپرسید که چه زمانی و در چه موقعیتی می تونید از پیشنهاد های کتاب به صورت عملی استفاده کنید.

۴- در دور سوم خواندن کتاب، با یک مداد، خودکار، خودنویس، ماژیک هایلایت یا هر وسیله ی دیگه ای زیر مطالب مهم خط بکشید و در حاشیه کتاب نکاتی که به ذهنتون میرسه رو یادداشت کنید. این کار کمک می کنه که مطالب تو ذهنتون ماندگارتر بشه و همچنین مرور مجدد کتاب رو آسون تر می کنه.

۵- سرعت فراموشی ما خیره کننده است. پس اگر می خواهید از یک کتاب سود ماندگار ببرید، تصور نکنید روخوانی سطحی آن هم برای یک بار کافیه. باید ماهی یک بار، ساعاتی رو برای مرور کتاب اختصاص بدید تا مطالب در ذهن شما هک بشه. یادگیری قواعد یک کتاب فقط با تمرین و مرور مداوم می تواند رخ دهد. باید به قواعد کتاب اونقدر عمل کنید تا نبدیل به عادت بشه و به صورت ناخودآگاه در بیاد.

۶- ما با عمل کردن یاد می گیریم. فعالیت های مرتبط با قواعد کتاب رو در زندگی به کار ببندید. تو هر موقعیت مناسبی اونها رو به کار ببرید. ممکنه اینکار سخت باشه ولی نتایج حاصله ارزشش رو داره. همیشه این نکته رو به خودتون یادآوری کنید.

۷- برای عمل کردن به قواعد کتاب به خودتتون هدیه بدید و برای تخطی از قواعدش برای خودتون مجازات تعیین کنید.

۸- هر روز یا لااقل هر هفته خود را مورد ارزیابی قرار بدید. از خودتون بپرسید چه اشتباهاتی رو در طول این مدت مرتکب شدید؟ بهتر بود چه کاری را به چه نحوی انجام می دادید؟ از کدام نکات کتاب تازه ای که مطالعه کردید می توانستید استفاده کنید؟

۹- در دفترچه ای موفقیت هایتان را در بکارگیری از قواعد کتاب رو یادداشت کنید. جزئی گرا باشید. نام، تاریخ و نتایج را بنویسید.

خب تکنیک های خوبی رو برای مطالعه کتاب یاد گرفتیم. اگر کتابی رو مطالعه کردید و نظرتون رو جلب کرده در بخش نظرات نام کتاب رو با یه توضیحات مختصر برامون بفرستید تا ما و بقیه هم کتاب رو تهیه و مطالعه کنیم.

حسین خادمی

موسس و مدیر مجموعه یووآن هستم که در زمینه برنامه نویسی وب مشغول به فعالیته، خوشحال میشم نظراتتون رو راجع به این بلاگ بدونم