برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

بازاریابی از نوع چریکی

سلام، من حسین خادمی هستم و می خوام تو این نوشته راجع به یکی از انواع بازاریابی صحبت کنم که خودم به شخصه خیلی بهش علاقه دارم. دلیل علاقه شدید من به این نوع بازاریابی بخاطر نیاز به سطح بسیار بالای خلاقیت در این نوع بازاریابیه.

اسم این نوع بازاریابی، بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی عه (Guerrilla Marketing). حالا بریم ببینیم اصلا این لغت چریکی یا پارتیزانی چی هست. به جنگ هایی که در اون یک گروه کوچیک از سربازان با استفاده از روش هایی مثل شبیخون در برابر یه ارتش بزرگ پیروز میشن یا حداقل صدمات جدی بهشون وارد می کنند، جنگ های چریکی یا پارتیزانی میگن. قاعدتا باید روش ها و تاکتیک های استفاده شده به حدی از خلاقیت بهره گرفته باشند که بشه باهاشون دشمن بزرگ رو شکست داد و از پا درآورد.

این لغت از این نوع جنگ ها وارد حوزه بازاریابی شده و به روش هایی از بازاریابی که دارای خصیصه هایی مشابه با روش های استفاده شده در این جنگ ها باشند، بازاریابی چریکی میگن. خیلی از متخصصین بازاریابی بر این عقده هستند که بازاریابی هم نوعی جنگه و بسیاری از روش هایی که در علم بازاریابی به وجود اومده از جنگ ها الهام گرفته اند. البته از نظر من بازاریابی رو نمیشه به عنوان نوعی جنگ بهش نگاه کرد، چون بازاریابی یک فرآیند متدام و بدون پایانه در حالی که جنگ یک آغاز و یک پایان داره.

بریم سر اصل قضیه، همیشه مثال ها کار فهم یک مطلب رو راحت تر می کنند. بذارید با یه مثال شروع کنیم. در رومانیا سرقت تلفن همراه بسیار شایع هست و آمارها نشون میده که در این کشور هر ۲ دقیقه یک تلفن همراه به سرقت میره. به خاطر همین شرکت های باهوشی پیدا شدند که تلفن های همراه رو تو این کشور بیمه می کنند. مشکل اینجاست که خیلی از مردم فکر می کنند که نیازی به بیمه کردن گوشی تلفنشون ندارند و این فقط یه هزینه اضافیه.

برای حل این مسئله یکی از این شرکت ها به نام وودافون، کیف قاپ هایی رو استخدام کرد تا اهمیت بیمه کردن موبایل رو به مردم نشون بده، البته نه با دزدیدن گوشی ها. این کیف قاپ ها تراکت هایی رو در کیف و جیب مردم قرار میدادن که روش نوشته شده بود: “دزدیدن گوشی شما ساده است. تلفن خود را در وودافون بیمه کنید.”

دیدید چه راه حل جالبی رو مورد استفاده قرار داده، نمونه های خیلی بیشتری وجود داره که توصیه می کنم حتما گوگل کنید و از ایده های استفاده شده لذت ببرید. پس به طور کلی بازاریابی چریکی رو می تونیم این طور تعریف کنیم:

بازاریابی چریکی یک استراتژی تبلیغاتی است که بر روی تاکتیک های بازاریابی ارزان قیمت و غیر متعارف تمرکز می کند که حداکثر نتایج را به ارمغان می آورد.

امیدوارم که از این نوشته لذت برده باشید و بتونید تو کسب و کارتون از تاکتیک های بازاریابی چریکی استفاده کنید. اگر نمونه ی جالبی رو در این حوزه مشاهده کردید حتما در بخش کامنت ها اون رو با ما در میون بگذارید.

حسین خادمی

موسس و مدیر مجموعه یووآن هستم که در زمینه برنامه نویسی وب مشغول به فعالیته، خوشحال میشم نظراتتون رو راجع به این بلاگ بدونم