برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

به خاطر میخی دولتی سقوط کرد

“به خاطر میخی نعلی افتاد،
به خاطر نعلی اسبی افتاد،
به خاطر اسبی سواری افتاد،
به خاطر سواری جنگی شکست خورد،
به خاطر شکستی مملکتی نابود شد
و همه این ها به خاطر کسی بود که میخ را خوب نکوبیده بود”

حیف ام اومد این مطلب رو ننویسم. ما این روزها شرایطی رو سپری می کنیم به شدت کشورمون بحران زده اس و همه ی ما نگران آینده مسائل اقتصادیمون هستیم. این روزها همه ی ما و تمامی خبر گذاری ها دارن خبرهای مربوط به افزایش قیمت ها رو منتشر می کنند و هر لحظه خبر بدی از احتکار، اختلاص و سو مدیریت می شنویم.

بایید در این تکاپو و در عین حال در این رکود تورمی یک لحظه بیاستیم و تامل کنیم. واقعا چه اتفاقی رخ داد؟ چی شد که ما دچار این بحران شدیم؟

همه ی ما در حال غر زدن هستیم و دائما داریم از دولت شکایت می کنیم و همه ی تقصیر ها رو به گردن دولت می اندازیم. نمی خوام بگم که مسوئلین بی تقصیر هستند ولی یک لحظه تامل کنیم. چرا قبل از اعمال تحریم ها دلار و به تبع اون همه ی کالا ها قیمت به شدت صعودی پیدا کردند؟
شاید ما هم در این گود مقصر هستیم و خودمون داریم با خودمون دشمنی می کنیم. تا متوجه می شیم که قیمت کالایی داره بالا میره سریع می ریم دنبالش و به مقدار زیاد از اون کالا می خریم. حتی اگر بهش نیازی نداشته باشیم. آیا بخش زیادی از این تورم به سبب اعمال خودمون نیست؟

اگر هر کدوم از ما کارش رو در هر جایگاهی که هست به درستی انجام می داد هیچ موقع به این نقطه نمی رسیدیم. اگر هر راننده ی تاکسی با مسافر هاش خوب برخورد کنه. اگر خودرو ساز ها خودرو با کیفیت تولید کنند. اگر فروشنده ها سود معقولی روی کالا ها اعمال کنند. اگر اگر اگر ….

و اگر همه این اگر ها اتفاق ها می افتاد الان حالمون بهتر نبود؟ الان وضع اقتصادی بهتری نداشتیم؟ الان این بحران رو بهتر مدیریت نمی کردیم؟
بیایید در هر جایگاهی که هستیم کارمون رو درست انجام بدیم و میخ هامون رو درست بکوبیم.

فرض کنید که در کشتی هستیم و این کشتی سوراخ شده. با ناله و زاری و تو سر خودمون زدن مشکلی حل نمیشه. تنها نتیجه اش اینه که هممون دسته جمعی غرق می شیم ولی اگر هر کسی به سهم خودش یه سطل آب بریزه بیرون تا این کشتی خودش رو به اولین ساحل برسونه می تونیم نجات پیدا کنیم.

و در آخر یادمون باشه که بحران های بزرگ فرصت های بزرگ تری رو تو دل خودشون دارن. در این رابطه مقالات زیر رو بخونید:

فرصت یا مشکل؟ کدوم رو انتخاب می کنید؟

وقتی چراهایتان قوی شود چگونه ها بی معنا می شود؟

اگه می خوای زنده بمونی چکاپ کن

حسین خادمی

موسس و مدیر مجموعه یووآن هستم که در زمینه برنامه نویسی وب مشغول به فعالیته، خوشحال میشم نظراتتون رو راجع به این بلاگ بدونم