برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

ناو باشید ولی مثل قایق موتوری سریع

چه طور می تونیم با اینکه سازمان بزرگی داریم سریع تغییر جهت بدیم و چابک باشیم؟
یکی از راه حل ها تنظیم درست سیستم اختیارات تو سازمانه و توانایی تفویض اختیار

اختیار با حق گفتن «بله» و «خیر» به تصمیماتی که موجب تغییر می شوند تعریف می شود. بعضی از افراد حق گفتن «بله» یا «خیر» رو به عنوان اختیار تعریف می کنند در حالی که این تعریف نادرسته و باید حق گفتن هم «بله» و هم «خیر» رو داشته باشید. اگر از کلمه «یا» برای تعریف استفاده کنید احتمالا منظور شما فردی است که فقط حق گفتن «بله» را دارد و حق گفتن «خیر» را ندارد و یا بالعکس.

اختیار با حق گفتن «بله» و «خیر» به تصمیماتی که موجب تغییر می شوند تعریف می شود.

تو یه شرکت تازه تاسیس و جوان اختیار گفتن  «بله» و «خیر» در یک نفر یعنی بنیانگذار خلاصه میشه. در این شرکت اگه شما بخواهید برنامه جدیدی رو شروع کنید باید برنامه رو با بنانگذار در میون بگذارید و اجازه ی انجام اون کار رو بگیرید.

وقتی شرکت بزرگ و بزرگ تر میشه بنیانگذار نمی تونه به تنهایی تمامی تصمیمات رو اتخاذ کنه و تصمیم گیری رو به سایر افراد تفویض می کنه. مشکل از اونجایی شروع میشه که بعضی از اونها حق گفتن «خیر» رو تفویض می کنند و حق گفتن «بله» رو برای خودشون نگه می دارن.

وقتی که سازمان تو سطوح مختلف گسترش پیدا می کنه و بزرگ تر میشه تعداد گویندگان نه زیاد میشه و برای گرفتن بله باید مراحل زیادی رو طی کنید. این امر باعث میشه که روز به روز سازمان ما کندتر و کندتر بشه.

به دلیل سرعت تغییرات در دنیای امروز، کندی سازمان به زودی باعث مرگ اون خواهد شد و سازمان از بین خواهد رفت. ما باید یاد بگیریم که به دیگران اعتماد کنیم و کارها را به آنها بسپاریم.

برگرفته از کتاب چگونگی مدیریت مراحل بحران از ایساک کالدرون

خیلی سرتون شلوغه؟ فکر می کنید وقت هیچ کاری رو ندارید؟ پس این مطلب رو بخونید